DÍTĚ V AUTĚ

Posted on Posted inNezařazené

Kdo potřebuje dětskou sedačku?

Je to jednoduché, sedačky potřebují děti od narození, až do výšky 150 cm a váhy 36 kg. Odpovědný za dodržování tohoto nařízení je vždy řidič. Toto pravidlo platí, i v případě, že neveze své vlastní děti. A platí i při cestě taxíkem, proto při objednávání taxi služby, musíte nahlásit, kolik dětí bude cestovat a jaké sedačky potřebují. Kojenecké sedačky, musí mít rodiče vlastní. Pokud budete děti převážet bez sedaček, pominete-li obrovské bezpečnostní riziko, může řidič dostat až čtyři trestné body a pokutu do 2500,– Kč.

Podle čeho se řídit?

Až budete nakupovat sedačku, pročtěte si její dokumentaci, ve které by mělo být uvedeno, že splňuje standardy ECE R44, případně novější ECE-R 129, v jejichž rámci prošla povinným crashtestem. Současně je vhodné vybírat z renomovaných výrobců a sázet na skutečnou kvalitu a bezpečnost.

Normy rozdělují sedačky do několika skupin: podle typu montáže, věku dítěte a váhy dítěte. Fixaci lze provést buď pomocí bezpečnostních pásů, nebo úchyty Isofix.

Zmíněná nařízení ECE stanovují tři skupiny dětí. Ty nejmenší s hmotností do 13 kg spadají do třídy 0+ a jejich sedačky jsou umístěny proti směru jízdy. Skupina I je určená pro samostatně sedící děti ve věku od 9 měsíců, vážících 9-18 kg. Třetí kategorii tvoří sedačky II/III pro děti s váhou 15-36 kg. Do nich se však doporučuje přejít nejpozději při dosažení hmotnosti 18 kg, jsou totiž docela velké a široké a menší dítě by z nich mohlo vyklouznout.
Nová norma ECE-R 129 od tohoto, relativně striktního dělení, upouští a předpisuje informaci o rozsahu výšky dítěte, pro které je sedačka určena.
 

Isofix – co to je?

Isofix je dnes standardem pro připevnění dětských sedaček. Kovové “kleště” se zacvaknou do ok umístěných mezi sedákem a opěradlem sedadla. Ta jsou prostřednictvím ocelového pásu přivařena k nosné části karoserie. Správné spojení se projeví kovovým cvaknutím a znehybněním sedačky. A tak ji nelze namontovat nesprávně. V případě nouzového brzdění nebo nárazu, je takto uchycená sedačka, pevně spojena s automobilem a brání nežádoucímu pohybu sedadla vpřed. Některé sedačky se systémem Isofix nelze v autě připevnit bezpečnostním pásem.