V rytmu latinskoamerických tanců

Posted on Posted inNezařazené

Jak již název napovídá, latinskoamerické tance pochází z Latinské Ameriky. Postupně se však rozšířily do celého světa, včetně Evropy, kde se těší ohromné popularitě jak na amatérské, tak profesionální úrovni. Ve 2. polovině 20. století můžeme sledovat nárůst tanečních soutěží a s nimi spojených tanečních kostýmů.
malí tanečníci

Mezi latinskoamerické tance patří:

· Cha-Cha
· Jive
· Samba
· Rumba
· Paso doble
 

Cha-Cha

Cha-Cha vznikla na Kubě roku 1953. Za zakladatele je považován Enrique Jorrin, který dokázal skloubit prvky z mamba a rumby. Název tance je poněkud neobvyklý a údajně má připomínat zvuk tanečních bot. Jedná se zároveň o vynikající pomůcku, jak si počítat čtyřčtvrteční rytmus. Při jeho tancování nezapomínejte na pohyby rukou.
vášnivý tanec
 

Jive

Stvořitelem jivu se stal v roce 1944 Victor Silvester z New Yorku. Inspiraci hledal především ve swingových tancích. Jedná se o velmi svižný tanec ve čtyřčtvrťovém rytmu. Za proniknutí jivu do Evropy můžeme vděčit vojákům druhé světové války. Pokud máte problémy s koleny, raději se do jivu nepouštějte. Typickým prvkem je totiž vykopávání.
 

Samba

Historie samby je poněkud nejasná. Nejpravděpodobnější verze zní, že se jedná o tanec vycházející z tanců domorodých kmenů v oblasti Brazílie. Spory také vznikají, co se týče názvu. Jednou z variant je, že má pocházet ze slova „semba“, což znamená „božská tanečnice“. Jedná se o čtyřčtvrteční rytmus, který ovšem může být nahrazen rytmem dvoučtvrťovým. Sambu poznáte podle houpavých pohybů.
tanec Brazílie
 

Rumba

Rumba je nejvášnivější a nejpomalejší latinskoamerický tanec. Pokud Vám vadí příliš intimní doteky na veřejnosti, rozhodně si ho nevybírejte. Tanečníci jsou na sebe těsně přitisknuti a vyzařuje z nich vnitřní spojení. Rumba vznikla na Kubě a do Evropy se dostala roku 1923. Opět se jedná o čtyřčtvrteční rytmus. Aby rumba vypadala co nejvášnivěji, tanečníci zapojují kyčle.
 

Paso doble

Ačkoli paso doble pochází ze Španělska, řadí se též mezi latinskoamerické tance. Vzniklo v roce 1918 a má vyjadřovat spojení tance a býčích zápasů. „Pasodoble“ znamená španělsky „dvojkrok“, proto se tedy tančí ve dvoučtvrťovém taktu. Typické je výrazné vedení partnerem, jelikož partnerka má představovat muletu.
 
Pokud chcete začít navštěvovat taneční školu bez partnera – přestože se jedná o párový tanec – lze si vybrat ze široké škály kurzů pro sólové tanečníky