Valentýn – svátek zamilovaných

Posted on

Svoji lásku 14. února určitě potěšíte nějakým malým pohoštěním, květinou, čokoládou, bonboniérou, zamilovaným valentýnským přáníčkem… Co třeba složit pár veršů? Nebo můžete jít na romantickou procházku, zajít do restaurace na večeři při svíčkách, do kina na zamilovaný film nebo do divadla. Nápadům, jak překvapit svůj milovaný protějšek, se meze nekladou. Naopak budou určitě s láskou přijaty a vítány.
 Den Svatého Valentýna
Trocha historie o svátku zamilovaných a valentýnských přáních… Jedna ze známějších legend praví toto: Kněz Valentýn žijící ve 3. století tajně oddával zamilované páry proti vůli římského vládce Claudia II., který zakazoval vojákům, aby se zasnubovali a ženili. Bál se, že by nechtěli odcházet od svých rodin do boje.Valentýn byl za to vsazen do vězení a měl být popraven. Z vězení napsal zamilovaný dopis své dívce. Odtud asi zamilovaná valentýnská přání vznikla. Jaké dívce psal Valentýn dopis? Ve vězení se snažil obrátit na svou stranu soudce Asteria, jehož krásná dcera byla slepá. Asterius vyzval kněze Valentýna, aby prokázal sílu Boha a jeho dceři zrak vyléčil. Valentýnovi se modlitbami a přikládáním dlaní na její oči podařilo jí zrak navrátit. Soudce se i s celou rodinou nechal pokřtít. To se nelíbilo pohanům. Nahněvaní vyvlekli Valentýna na Flaminijskou cestu, kde byl sťat.
 
Patronem zamilovaných udělala z Valentýna ve 14. století alegorická báseň Ptačí sněm, kterou napsal anglický spisovatel Geoffrey Chaucer k zásnubám anglického krále Richarda II. s dcerou Karla IV. a Alžběty Pomořanské – Annou. Zde je svátek zamilovaných poprvé zmiňován. Geoffrey Chaucer je vyučován především v zemích s anglosaskou tradicí, proto se tento svátek slaví hlavně v Anglii a USA. 
 pohoštění na Valentýna
Zajímavostí je i skutečnost, kdy na začátku 20. století americký podnikatel Walter Scott, který byl před bankrotem, se zachránil tím, že rozšířil svůj sortiment vánočních přáníček o valentýnská zamilovaná přání. Poté zbohatl.