Vonět a vonět

Posted on Posted inZboží

Nic příjemného. Ráno Vám došel deodorant. Už během dopoledne se "cítíte dobře". Koláče zdobící košili v oblasti podpaží Vašemu dobrému pocitu a vzhledu také dvakrát nepřidají. Nadáváte si, že musíte příště těch antiperspirantů nakoupit víc, abyste měli po ruce vždy náhradní. Plánovanou pracovní schůzku nakonec radši zrušíte, nechcete riskovat žádný trapný moment.
Situace popsaná řádky výše se může stát komukoliv. Většina lidí si nedokáže den bez deodorantu nebo antiperspirantu představit. Pokud mezi ně patříte, měli byste vědět, že i když jsou oba výrobky určeny pro boj proti zápachu, principiálně jsou rozdílné.

koupelnová kosmetická taška.jpg

Deodoranty:

Zmírňují pach, který pot může produkovat. Jsou účinné a trh jich obsahuje spousty. Tento pomocník od mnoha výrobců je navíc většinou prostý tolik kritizovaných aluminiových sloučenin. Absence hliníkových solí platí jako veliké plus a argument pro uživatele, kteří nechtějí omezovat své pocení. Přejí si jen, aby nebylo cítit. Výrobky z této kategorie totiž činí přesně to. Tlumí aktivitu bakterií živících se potem, procesu vylučování však nezabraňují, resp. ho nijak neomezují.rozprašovač a padající listí.jpg

Antiperspiranty:

Nejenže nepříjemný odér zmírňují, umí omezovat i jeho tvorbu. Jde o jednoduchý proces. Po jejich aplikaci přejdou zmiňované hliníkové soli do potních žláz. V nich nedělají nic jiného, než že dočasně blokují průběh pocení samotného. To ve svém důsledku znamená méně potu, méně bakterií v něm i méně zápachu. Odpůrci těchto výrobků však argumentují nepřirozeným zásahem do látkové výměny. Dle jejich zdůvodnění je látková výměna pomocí pocení stejně přirozená jako když vylučujete urinu, a tudíž by se omezovat neměla.
U obou typů daného sortimentu lze dojít k rozhodnutí, zda používat ten tuhý, sprej nebo roll-on, tedy tzv. "kuličkáč". Nejde obecně určit, zda zrovna kuličkový platí za účinnější než například sprej. Vždy záleží na osobních preferencích a zkušenostech každého. Důležitým faktorem pro rozhodnutí není pak jen samotná vůně, ale i schopnost přípravku nechat oblečení čisté, myšleno bez skvrn. Koneckonců, tímto by měly disponovat všechny zmíněné typy.