Vyžeňte z rukou mravence

Posted on Posted inNezařazené

Velké bolesti a také mravenčení a brnění v rukou, které mnohdy způsobují, že nemůžete ani sevřít ruku. Mravenčení, které vás neopustí ani na chvilku po celý dlouhý den. Nepomůže ani protahování prstů ani cviky, brnění prostě neustupuje. Tento problém v sobě často ukrývá diagnózu zvanou syndrom karpálního tunelu. Co se vlastně pod tímto termínem ukrývá?
Syndrom karpálního tunelu je závažný zdravotní problém.

Tento útlakový syndrom je způsoben postižením nebo poškozením středního nervu v karpálním tunelu v zúženém prostoru, kudy tento nerv probíhá. V průběhu života karpální vaz ztuhne, a tak začne utlačovat nerv, který těsně pod karpálním tunelem probíhá. Výsledkem je neustále brnění rukou, které připomíná, jako byste si ruku přeleželi, jenomže přeležená ruka po chvíli brnět přestane, kdežto při tomto onemocnění brnění neustane nikdy.

Typické je brnění především prvních tří prstů (palce, ukazováčku a prostředníčku), a to hlavně, když je ruka v klidové poloze. Prsty a ruka navíc postupně přestanou pracovat tolik, jak jste bývali zvyklí, neboť svaly dlaně ruky postupně ochabují. Bolesti pak mohou vystřelovat až do ramenního kloubu a hlavy.

Tato nemoc se nejčastěji projevuje u pacientů ve středním nebo vyšším věku, a postihuje častěji ženy než muže.
Čím poškození nervu vznikne?
·         po úrazu zápěstí
·         při zánětu šlach a vazů
·         při tvorbě výrůstků u revmatické artritidy
·         při opakované bolesti krční páteře
·         při hormonální změněn v organismu
·         při nevhodné práci s počítačem
·         při dlouhodobé opakující se činnosti

Prevence syndromu karpálního tunelu
·         Toto onemocnění nejčastěji postihuje ty, kteří sedí dlouhé hodiny u počítače, proto by administrativní pracovníci měli používat speciální podložky pod zápěstí, díky kterým bude zápěstí s předloktím v jedné rovině. Také by neměli zapomínat dělat si pravidelné přestávky, při kterých si zápěstí, paže, ramena a krční páteř protáhnou.
·         Vhodné je také občasné protřepávání rukou, které zaručí dostatečné prokrvení zápěstí.
·         Pokud zápěstí již pobolívá, od bolesti uleví masáž postiženého místa či jeho potření mastí proti bolesti.
·         Důležitý je také dostatečný přísun vitamínů skupiny B.