Zařizujeme ložnici

Posted on Posted inZboží

Na tom, jak si zařídíme ložnici, záleží kvalita našeho spánku a zdraví! Tato místnost by měla být „oázou klidu“. Nikoli spíše pracovnou, počítačovou hernou, tělocvičnou či dokonce skladištěm věcí a různého nábytku z celého bytu, které je potřeba někam „ukrýt“! Nábytkem v ložnici šetříme. Bohatě stačí postel s kvalitní matrací, noční stolky, šatní skříně, komoda na prádlo, případně kosmetický stolek nebo křesílko. A měly by zde být uloženy pouze věci těch obyvatel bytu, kteří zde spí. Na co si ještě dát pozor, aby naše ložnice byla místností poskytující klid a vhodné prostředí k odpočinku?
postel s bílými polštáři
Výběr nejvhodnější místnosti
To je samozřejmě základní věc! Co se týká velikosti, nemusí být moc veliká, pro dva stačí místnost o ploše 15 čtverečních metrů. Hodně důležité ovšem je, jak je v domě situována. Vybíráme vždy takovou, která je co nejvíce daleko od ruchu z ulice, silnice nebo společné chodby a výtahů v bytových domech. Také přemýšlíme o tom, kdo z rodiny bude naším „přímým sousedem“. Například není vhodné, když ložnice rodičů sousedí takto s pokojem dospívajících či dospělých dětí. Mají většinou odlišné zájmy, zvyky, denní režim a způsob trávení volného času. Zkrátka mohou působit značně rušivě!

Čerstvý vzduch
Místnost sloužící jako ložnice musí mít okna! Je potřeba, aby zde byla možnost pravidelného přirozeného větrání. Netopíme zde příliš. Na klidné spaní stačí mít v ložnici 17 až 19 °C. Pokud je vzduch příliš suchý, zajistíme jeho zvlhčování. Použijeme vhodný odpařovač nebo zvlhčovač. V obchodech je v dnešní době na výběr mnoho různých modelů. Pro svou ložnici si vybere si jistě každý z nás.
světlá moderní ložnice
Barvy čarují
Barvy na naši psychiku působí většinou mnohem víc, než si v běžném každodenním shonu dokážeme uvědomit. Ovšem jaké emoce vyvolávají, to je věc značně individuální. Obecně odborníci doporučují v ložnici volit světlé odstíny studených barev (například světlé modré nebo světlé zelené). Někteří z nás se ale i v místnosti, kde spí, cítí lépe obklopeni barvami teplejšími. Třeba žlutou, oranžovou nebo hnědou. Jiní zase nedají dopustit na bílou klasiku. V místnosti, která slouží k odpočinku, se ale rozhodně vyvarujeme přílišné barevné křiklavosti a kontrastů. Působí to zpravidla rušivě a klidu to nepřidá!