Hra o trůny

Posted on Posted inNezařazené

Seriál Hra o trůny, v originále Game of Thrones je fantasy seriál z produkce televize HBO, jehož předlohou je dílo spisovatele George R. R. Martina s názvem Píseň ledu a ohně. Popularita seriálu stoupá každým rokem a v současné době je vysílána již sedmá řada. Získal mimo jiné již 26 cen Emmy.
stavba v dubrovníku
Zápletek má série pro diváka nachystáno hned několik. První je spor několika rodů o Železný trůn Sedmi království, které pokrývá většinu zobrazeného území a je ústředním motivem díla.

Další zápletkou je snaha o návrat k moci starodávného rodu Targaryenů, který je momentálně ve vyhnanství. Targaryeni vládli sedmi královstvím po mnoho generací, především díky drakům, které ovládali. Do vyhnanství se dostali kvůli poslednímu králi, který zešílel a upaloval své poddané a byl během takzvané Rebelie svržen.
Celý děj seriálu provází občasné zmínky o tom, že se blíží zima, což značí příchod nemrtvých a Bílých chodců v čele s Nočním králem. Tato linie je rozplétána hlavně v posledních sériích, kdy se začínáme o jejich existenci a obrovském nebezpečí, které sebou přinášejí více dozvídat.
záložka na knize
Seriál má velkou fanouškovskou základnu po celém světě. Ceněn je díky propracovanosti postav, jejichž charakterovou proměnu můžeme během jednotlivých sérií pozorovat, za což můžeme vděčit hlavně výborným hereckým výkonům. Kontroverzní je kvůli násilnostem a sexuálním scénám, které zobrazuje velmi realisticky. Krve se jeho tvůrci rozhodně nebojí.
Seriál je natáčen v mnoha světových destinacích, například v Maroku, Chorvatsku či Irsku. Pokud jste fanouškem, můžete na příští dovolenou vyrazit právě po stopách štábu Hry o trůny a navštívit tak třeba v Chorvatsku město Dubrovnik, které v seriálu zobrazuje Královo přístaviště a pro jeho krásu je oblíbeným turistickým cílem. V Maroku pak třeba město Essaouira, v seriálu známé jako Astapor.