Jak na běh v zimě

Posted on

Nejdůležitější pro běh v zimním období je rozhodně vhodné oblečení. Neoblékejte se do trika a zimní lyžařské bundy, ve které se vám bude špatně hýbat, ale vrstvěte. První vrstvou by mělo být funkční triko s dlouhým rukávem, které dobře odvádí pot a udržuje vás v teple. Nejlepší druhou vrstvou je funkční mikina a třetí potom lehká běžecká bunda. Pokud je venku teplota zhruba na – 7° C, postačí vám „větrovka“, pokud je větší zima, nebo s během v zimě teprve začínáte a jste zvyklí na teplo, zvolte teplejší bundu, ale takovou, ve které se vám bude dobře hýbat. Nezapomeňte na rukavice, vysoké ponožky zabraňující holým kotníkům a také nákrčník, čepici nebo kuklu, záleží, co vám bude vyhovovat nejvíce, dbejte ale na zátylek a krk v teple, pokud vám nevyhovuje nákrčník, pořiďte si alespoň mikinu s rolákem.
zasněžená městská ulice

 

Pokud s během začínáte, obecně platí, že je nejvhodnější vybrat si kratší trasu, kterou překonáte tzv. „indiánským během“ – několik minut běžíte, několik jdete. Pro tento případ je vhodné teplejší oblečení, abyste při chůzi neprochladli.

Jestliže si naplánujete intenzivnější trénink, dbejte na to, abyste byli opravdu po celou dobu v pohybu a pokud poběžíte s někým, zkuste se vyvarovat čekání na něj, abyste neprochladli.

 

I když se to možná nezdá, i v zimě je důležité dodržovat pitný režim. Stačí se potom doma podívat na své zpocené oblečení jako důkaz toho, že se i v zimě potíte. Na delší běh proto vždy termosku s čajem nebo teplou vodou s sebou.

běžec na mostě

Po běhu se doma ihned osprchujte a oblečte do suchého a teplého. Vyvarujte se po výkonu zbytečnému pobývání a postávání venku, můžete snadno prochladnout.

 

Běh v zimě vůbec není ničím nepříjemným, pokud víte, jak se správně obléknout. Odměnou za to, že se k němu „dokopete“ vám bude krásná zasněžená krajina. Navíc rozhodně potkáte méně lidí, než třeba v létě. A to se vyplatí.