Pitný režim u dětí

Posted on Posted inNezařazené

Dostatečný příjem tekutin, v ideálním případě čisté neperlivé vody, je pro celkový dobrý zdravotní stav dětí i dospělých nezbytný. V posledních letech neustále stoupá atraktivita biopotravin, kvalitních surovin a obecně jsou pro řadu maminek zásady zdravé výživy nesmírně důležité. To je samozřejmě pro zdraví dětí dobré, ale neměli bychom přitom zapomínat, že mezi základní kameny zdravé výživy patří také udržování rovnováhy tekutin v organismu. Voda je součástí každé lidské buňky. V dětství voda tvoří dokonce 75 váhy těla a během dne se v těle kojence vymění 15 této vody.
děti a džus

Proč je voda pro lidský organismus důležitá?

Voda má v lidském těle hned několik důležitých úkolů. Podílí se na trávení, látkové výměně a účastní se všech chemických reakcí v těle. Dále se v ní rozpouští minerální látky přijaté v potravě a následně zajišťuje transport výživných látek po těle. Dostatečné množství vody v těle pomáhá regulovat naši tělesnou teplotu a zároveň díky pocení napomáhá odstraňování škodlivin z těla. Mnozí dospělí si to však neuvědomují a žijí tak vlastně neustále ve stavu lehké dehydratace, která je pro tělo z dlouhodobého hlediska nevýhodná. Je proto důležité u dětí vybudovat správné návyky spojené s příjmem tekutin.
dívky a voda

Jak by měl vypadat pitný režim dítěte?

Velmi důležité je, aby se příjem tekutin uskutečňoval v přiměřených dávkách po celý den. Je velkou chybou i dospělých, pokud se snažíme nedostatečný příjem tekutin dohnat například ve večerních hodinách. Tato naše snaha má za následek akorát přetížení ledvin. Platí zde dokonce spíš opačné pravidlo, že nejvíce tekutin bychom měli přijmout hned ráno a v dopoledních hodinách.
chlapec s nápojem
Záleží samozřejmě také na případných odpoledních aktivitách, jako je třeba sportování, které vyžaduje zvýšení příjmu vody. Čím je organismus mladší, tím citlivěji reaguje na případný nedostatek tekutin. Neměli bychom spoléhat pouze na pocit žízně, protože ta se dostavuje až při 2 ztrátě tělesné hmotnosti. Základ pitného režimu by měla tvořit pitná voda. Dětem je dále možné v menším množství, tedy naředěné, podávat přírodní ovocné šťávy, případně čaje. Velmi obezřetně přistupujte ke slazeným nápojům (limonády), protože děti už takto přijímají větší množství cukru než je pro jejich tělo vhodné.