Zlatá neděle – vrchol vánočních nákupů

Posted on

Každoročně se zvedají prodeje téměř všem firmám právě v čase vánočním. Letos se v tuzemských obchodech utratilo o poslední adventní neděli až o sedmdesát procent více, než tomu bylo neděli minulou.
Vánoční horečka vrcholí a lidé často kupují věci, které ani nepotřebují, nebo potom nevědí, komu je k vánocům pod stromeček dát.

Tento nárůst dokonce překonal hodnoty, které mají statistikové k dispozici za stejné období v minulých letech, a to až o jednotky procent.

Avšak letos se do toho míchá i jeden další faktor, a to je zákon o uzavření obchodů na velké státní svátky.

·         Novela zákona o uzavření obchodů nad dvě stě metrů čtverečních
Tato novela zákona platí od počátku října tohoto roku a stanovuje, že žádný obchod větší dvou set metrů čtvereční nemůže být na státní svátky stanovené státem otevřen a prodávat své zboží zákazníkům. Tyto svátky jsou v zákoně uvedené následovné:

1.       Prvního ledna
2.       Velikonoční pondělí
3.       Osmého května
4.       Osmadvacátého září
5.       Osmadvacátého října
6.       Dvacátého pátého prosince
7.       Dvacátého šestého prosince

Jedinou výjimku v tomto zákoně mají prodejny na letištích, na stanicích vlakových nádraží, v nemocnicích a také benzinové pumpy. Tyto obchody nemusejí ve státní svátky zavírat svůj provoz.

·         Nakupuje se již i jídlo na štědrovečerní večeři  
Z too důvodu, že hned po Štědrém dni budou dva dny velké obchody zavřené, lidé s předstihem během Adventní neděle, jež nese označení Zlatá, nakupovali i věci a potraviny, které budou potřeba na štědrovečerní večeři, a také na pohoštění pro následující dva sváteční dny, kdy se zpravidla navštěvují rodiny, příbuzní a také nejbližší přátelé.

Co se během zlaté neděle nakupovalo nejvíce?

Jako každoročně se hojně kupovaly hračky, oblečení, ale také elektronika, která letošnímu trhu s dárky vede. Největšími tahouny jsou pak chytré telefony, notebooky, ale také herní konzole a počítačové hry.