Bez měřidel je strojařina slepá

Posted on


Umíte si představit situaci, že byste posadili za volant do auta nevidomou osobu a pověřili ji řízením vozidla v hustém městském provozu? Na toto téma také zazpíval Ivo Jahelka jednu ze skladeb, jak někdo z recese posadil za volant městského autobusu nevidomého muže v černých brýlích a bílou hůlkou, aby se chopil řízení a přepravil plný autobus lidí z jednoho konce města na druhý. Šlo pochopitelně pouze o recesi, protože žádný soudný člověk by nic takového nedopustil.

posuvné měřítko

Podobně, jak by dopadlo řízení auta slepcem, skončila by i strojírenská výroba bez měřidel. Měřidla jsou základní součástí tohoto procesu a jsou zapotřebí u každého soustruhu, v každé zámečnické či údržbářské dílně a na dalších místech, kde se strojírenské výrobky kontrolují.

strojírenský mikrometr

Posuvná měřidla – ta patří k základním a také nejjednodušším měřidlům strojařů. Seznamují se s nimi již žáci a učni na středních školách a neschází mnohdy ani v amatérských kutilských dílnách. Jedná se převážně o délková a hloubková měřidla.

Mikrometry – potřebujete-li proměřit přesnější obrobky, musíte sáhnout po mikrometrických měřidlech. Ta se od těch posuvných odlišují přesnější konstrukcí a hlavně přesnějšími výsledky měření, kde rozhodují až tisíciny milimetru.

Pasametry – s těmito měřidly se proměřují velké série obrobků, a jelikož jde o poměrová měřidla, šetří se tím čas i výrobní náklady.

Subita – pro přesné měření různých dutin využijete speciální měřidla, tedy dutinoměry, přezdívané také jako subita.

Úhloměry – měření úhlů je také důležité a strojaři potřebují velmi přesné úhloměry, rozhodně přesnější, než jakými měří své výrobky zedníci.

Další měřidla – k dalším měřidlům můžeme zařadit příměrné kostky, johansonky, kalibrovací pomůcky, sinusová pravítka, měřicí stojánky, číselníkové indikátory, kvadranty, radiusové měrky, obkročná a dutinová hmatadla a další nástroje a přístroje.