Jak přivést děti ke knihám? Jak je naučit knihy milovat?

Posted on Posted inNezařazené

Některé děti milují knihy právě proto, že je k tomu nikdy nikdo nenutil – prostě si tuto lásku k bibliografii našly samy od sebe. Milovníky knížek ale můžete ze svých dětí i vychovat. Jak toho dosáhnout? Jak děti přivést ke knihám a jak je přesvědčit, že kniha je nejlepší přítel člověka?
–          Knihy rozvíjejí slovní zásobu dítěte
–          Zvyšují a rozvíjejí dětská intelekt
–          Mají markantní vliv na sociální cítění a zařazení se do kolektivu
–          Čtení knih pomáhá rozvíjet dětskou fantazii 
čtení plyšákům

Čtěte, čtěte, čtěte

Knihy musí dítě vidět už od úzkého věku. Místo pohádek v televizi jim tedy nějakou přečtěte! Najděte si denně čas alespoň pár minut, aby mělo dítě pocit, že knihy jsou jeho denním chlebem. Zkuste například tradičně dítěti předčítat pohádky před spaním – to na n bude mít jak uspávací, tak také rozvíjející. Navíc bude dítě usínat s vámi po boku, což je pro pocit bezpečí dítěte velmi důležité.
–          Vytvořte knihovnu
Malou poličku nebo skříňku vyhraďte pro dětské knihy vašeho potomka, které mu předčítáte, nebo ze které děti učíte číst. Bude je denně vídat a stanou se součástí dětského světa.
–          Koutek pro čtenáře
Vyberte si to správné míst, kde budete potomkovi číst. Může to být dětská postel, ale vlezte si k dítěti do postele, čtení se kombinuje nejlépe s pomazlením. Nebo si zvolte křeslo a deku, nebo dítě uložte do polštářů na sedačce. Zkrátka místo, které pro vás bude ideální.
Buďte zábavní
Měňte hlasy, zvyšujte je, parodujte, pitvořte se, zapojujte dočtení gestiku a mimiku, nejůrněji se snažte osobu, kterou právě citujete z knihy, napodobit. Dramatizujte, měňte tóny při dialozích, měňte barvu hlasu, ráz nebo intonaci.
čtení Harryho Potera

Čtěte spolu!

Všechny knihy mají ilustrace. Vy čtěte text a nechte potomka, aby si přitom prohlížel obrázky. Uvidíte, že to nebude žádná nuda.