Úsvit robotiky

Posted on Posted inNezařazené

Různé sci-fi filmy barvitě vykreslují, jak by mohl vypadat svět ovládaný roboty a na druhé straně, jak nám roboti mohou být užiteční. Otázky umělé inteligence nezaměstnávají pouze inženýry, ale i právníky nebo ekonomy. O roku 2010 kontinuálně stoupá počet prodaných robotů v řádech desítek procent.
žena robot
Zákony robotiky
Aby umělá inteligence nevymazala z povrchu zemského lidskou rasu, formuloval Isaac Asimov tři základní zákony robotiky. Jistě není překvapivé, že občanskoprávní pravidla pro robotiku schválená v únoru 2017 Evropským parlamentem přímo doporučují tato pravidla pro výrobce a konstruktéry robotů. Navíc dávají podnět k vypracování podrobných etických pravidel, které by nebránily dalšímu technickému pokroku, ale zároveň by chránily zájmy lidstva.
automatická sekačka na trávu
Domácí práce? Žádný problém
Když se podíváme do českých domácností, najdeme v nich řadu robotů, botů i androidů, jak se umělé inteligenci říká. Určitě nám šetří práci. Robotické vysavače a mopy za nás uklízejí podlahy, další roboti nám umyjí okna, na zahradě jezdí robotická sekačka a bazénový robot udržuje povrch čistý a vodu průzračnou. Časem se asi do domácnosti nastěhují i robotičtí pomocníci typu Buddyho, kteří s námi budou mluvit, přečtou nám knihu, vzbudí nás, udělají s dětmi úkoly nebo poradí, co uvařit k večeři.
Ještě větší boom než v domácnostech zažívá robotika v průmyslu. Robotickou linku dnes najdete nejen ve velkých firmách, ale i středních podnicích. Průkopníkem v tomto směru jsou jistě automobilky, tam jsou robotizované montážní linky běžnou praxí. Stejným směrem se ubírá i výroba elektroniky, textilu nebo kontrola kvality vyrobených potravin. Roboti dnes svařují, obsluhují lisy a soustruhy, kovají, balí, třídí a rovnají.
Roboti jako naše součást
Stále více se uplatňují v medicíně a výzkumu. Vývoj se soustředí třeba na vytvoření robotického srdce nebo autonomního robotického chirurga. Specializovaní roboti zachraňují životy, protože mohou zneškodňovat výbušniny, sloužit jako automatický plovák a zachraňovat tonoucí plavce nebo jen sbírat ropné skvrny na hladině moře. Využití umělé inteligence sahá až tak daleko, kam samotná lidská představivost.