S dilatačními plováky váš bazén led neohrozí

Posted on

Jestliže přemýšlíte nad tím, že byste přes zimu nechali svůj bazén plný vody, abyste ji zbytečně nemuseli pustit do kanálu, ale nevíte, jak se vyhnout případnému riziku poškození pláště nádrže ledem, bude pro vás skvělým řešením použití dilatačních plováků!
padající kapka vody
Zimní dilatační plováky mají za úkol snížení rizika potrhání stěn bazénu ledem na minimum. Konkrétně toho dosahují tím způsobem, že mají velice měkké, deformovatelné tělo, takže jakmile začne voda tuhnout a měnit se v led, tak se tlak zvětšujícího se objemu ledu se doslova vybije na dilatačních plovácích, a tlaková síla, která bude posléze působit na stěny nádrže, už bude minimální.
míček a destička na hladině

Nicméně k tomu, aby všechno fungovalo tak, jak má, je potřeba zajistit, aby byl dilatačních plováků v nádrži dostatek, a aby zde byly správně rozmístěny.
Pokud jde o správné upevnění plováků, je dobré dodržet následující pravidla:
Pokud má váš bazén kruhový tvar, pak plováky upevněte v linii průměru kruhu. V případě oválného tvaru je vhodné dilatační plováky umístit v linii delší osy tohoto geometrického tvaru. U čtvercového a obdélníkového tvaru se držte linie uhlopříčky. A samozřejmě je zde i řešení pro bazény nepravidelného tvaru. Ideální je tento tvar bazénu pomyslně rozdělit na několik pravidelných geometrických segmentů, na které budete následně aplikovat výše uvedená pravidla.
Je tedy jasné, že pouze s jedním dilatačním plovákem se v praxi neobejdete. Budete si muset opatřit hned celou řadu takových plováků, které je možné běžně zakoupit ve větším množství podle celkové potřebné délky linie, kterou chcete v bazénu vytvořit.
Nicméně v případě, že máte hluboko do kapsy, existuje zde i jedno alternativní řešení, jak na celou věc se zamrzáním vody v bazénu vyzrát. Jako obdoba dilatačních plováků se stejnou funkcí mohou fungovat i PET láhve částečně naplněné vodou.